UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Joomla Extensions

Szczecin KS „Stal”– powstał 19 marca 1950 r. przy Stoczni im. A. Warskiego na bazie istniejącego wcześniej klubu „Stoczniowiec” (utworzony w styczniu 1948 r.), który nie przejawiał jednak szerszej działalności i ZKS „Metalowiec”. 

Informacja o drużynie piłkarskiej pojawiła się w prasie w październiku 1950 roku. ZKS „Metalowiec” należało do ZS „Stal”. Dnia 2 sierpnia 1957 r. powstał Klub Sportowy „Stal Stocznia”. Na prezesa wybrano Kazimierza Matuszczyka, sekretarzem został Franciszek Ławniczak. Barwami klubu były kolory żółto–niebieskie. W styczniu 1958 r. nastąpiła fuzja z KS „Chrobrym”. Powstał Stoczniowo-Gwardyjski KS „Arkonia” Szczecin

Dnia 13 maja 1971 r. na walnym zgromadzeniu działaczy stoczniowych postanowiono wystąpić z Federacji „Gwardia” i reaktywować KS „Stal Stocznia” przy Związku Zawodowym Metalowców (Federacja „Stal”). Prezesem został Tadeusz Cenkier, a kierownikiem sekcji piłki nożnej Henryk Reben. 

Założenie klubu wiąże się bezpośrednio z wydarzeniami Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Do tego czasu istniejący wcześniej klub Arkonia Szczecin był klubem gwardyjsko-stoczniowym, wspólnym dla milicji i stoczni. Głęboka i zrozumiała niechęć stoczniowców do milicji po wydarzeniach grudniowych spowodowała, że kierownictwo Stoczni Szczecińskiej postanowiło wycofać się ze wspólnego klubu gwardyjsko-stoczniowego i założyć własny. 

Od początku klub działał jako wielosekcyjny z najpopularniejszymi sekcjami siatkarską i piłkarską. Największy rozwój klubu przypadł na początek lat osiemdziesiątych. 

Lata 1984-89 to okres największych sukcesów siatkarzy. Po dwa razy w tym czasie zdobyli tytuł Mistrza Polski w Siatkówce Mężczyzn (1985 i 1987), zajęli drugie miejsce (1986-1988) oraz trzecie (1984 -1989). Tradycje sekcji siatkarskiej Stali Stocznia kontynuował klub Może Bałtyk Szczecin. 

Pierwsza drużyna  piłki nożnej występowała w rozgrywkach II i III ligi. Największym sukcesem Stali Stocznia w piłce nożnej było dojście w sezonie 1979/80 do ćwierćfinału Pucharu Polski. Drużyna spędziła w II lidze łącznie 13 sezonów. W sezonie 1997/98 zespół zdobył mistrzostwo III ligi i ponowny awans do II ligi. Nastąpiło wówczas przekazanie pierwszej drużyny wraz z rezerwami i dwiema drużynami młodzieżowymi do KS „Odra” Szczecin. W sezonie 1999/2000 klub ten jednak ogłosił upadłość i drużynę seniorów na powrót przejęła „Stal Stocznia”. W 2002 r. klub „Stal Stocznia” wobec upadłości Stoczni Szczecińskiej- Holding SA zmuszony był także zawiesić działalność. W dniu 27 czerwca 2002 r. został utworzony KS „Stal” Szczecin z prezesem Kazimierzem Igielskim.

 
Klub Sportowy "Stal" Szczecin
ul. Bandurskiego 35
71-685, Szczecin
Zostań sponsorem
Projekt i wykonanie: i2o